Spread the love

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu zůstala na začátku března prakticky beze změny. S příchodem astronomického jara by ale měly hypoteční úvěry opět začít zlevňovat. ČNB bude totiž jednat o nastavení základních úrokových sazeb v den jarní rovnodennosti 20. března.

Průměrná nabídková sazba 5,62 % p. a.

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu k 7. březnu nepatrně vzrostla na 5,62 % p. a. zůstává tak na nejnižší úrovni od června 2022.

„I přes to, že hodnota Swiss Life Hypoindexu zůstala téměř beze změny oproti minulému měsíci, vývoj úrokových sazeb rozhodně nezahálí. Naopak, můžeme pozorovat ještě dynamičtější tendence než v předchozích měsících. Nastává výraznější rozdíl mezi sazbami krátkodobých a dlouhodobých fixací,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select. 

Měsíční splátka se drží pod hranicí 22 tisíc korun

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,62 % p. a. byla v březnu 21 737 korun. Po výraznějším poklesu v únoru tak průměrná splátka hypotéky stagnovala pod hranicí 22 tisíc korun.

Sazby krátkodobých fixací zůstávají stabilní

„Zatímco sazby krátkodobých fixací (jeden až tři roky) mají stabilně klesající trend, sazby dlouhodobých fixací (pět a více let) banky buď zvyšují, nebo je přestávají zcela nabízet. Například hypotéku s fixací na 10 let lze v současnosti najít pouze u posledních čtyř bank, zatímco ostatní banky tento produkt z nabídky stáhly. Tento krok je reakcí na novelu zákona o spotřebitelských úvěrech, která přesně stanovila, kolik může banka požadovat za předčasné splacení ze strany klienta. Bohužel, zákonodárci nesplnili požadavky bank a zavedli poplatky nižší, než bylo přání bank a ty tak reagovaly rušením dlouhodobých fixací. Celkový vývoj úrokových sazeb i nadále sleduje očekávaný trend a úrokové sazby postupně klesají,“ vysvětluje Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.

Konec března přinese výraznější změny

Bankovní rada České národní banky (ČNB) bude opět jednat o nastavení základních úrokových sazeb na 20. března. Inflace se v lednu dostala jen mírně nad dvouprocentní cíl centrální banky a po únorovém snížení základní sazby o půl procentního bodu na 6,25 % by měla ČNB v uvolňování měnové politiky pokračovat.

Dvoutýdenní repo sazba by na březnovém zasedání bankovní rady mohla klesnout až o 0,75 procentního bodu. To bude dalším impulzem pro hypoteční banky ke zlevňování hypoték. Na konci letošního roku by se hypoteční sazby mohly snížit až ke 4 % p. a. a v příštím roce ještě pokračovat v poklesu.

„Pozvolný pokles by měl vést k sazbám hypoték pohybujícím se mezi 3 a 4 procenty. Toto snižování cen úvěrů přinese nejen zvýšený zájem o nové hypotéky, ale také o refinancování stávajících drahých hypoték. Růst zájmu o koupi nemovitostí, způsobený levnějšími hypotékami, téměř jistě povede ke zvýšení cen nemovitostí určených k bydlení. To naopak může hypoteční trh brzdit,“ dodává Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.

 

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *