Spread the love

Apple je momentálně druhou nejhodnotnější firmou na světě z hlediska tržní kapitalizace, těsně za Microsoftem. Apple vděčí za svou velikost především jednomu produktu, kterým je iPhone. Ten před více než 15 lety definoval trh s chytrými telefony.

iPhone je však ve srovnání s průměrem trhu se smartfony drahý přístroj, jehož průměrná cena se každoročně blíží 1 000 USD, a proto Apple nikdy předtím nedominoval z hlediska počtu prodaných kusů. Díky tomu měl Apple dlouhodobě podíl na prodeji chytrých telefonů necelých 20 %, ale z tohoto trhu si odnesl až kolem 48 % tržeb a dokonce 85 % zisků.

Nyní však přišel další důležitý milník. Podle výzkumné společnosti IDC Apple loni poprvé prodal více chytrých telefonů než konkurenční Samsung. Ten žebříčku kraloval dlouhých 12 let, než sesadil z trůnu legendární Nokii. Tehdy Apple nebyl ani v první pětce. Podle IDC Apple loni prodal 234,6 milionu chytrých telefonů, což je meziročně o 3,7 % více. Na druhém místě se umístil již zmíněný Samsung, který prodal 226,6 milionu smartfonů, v tomto případě se jednalo o 13,6% meziroční pokles. Celkově se na celém světě prodalo přibližně 1,17 miliardy chytrých telefonů a trh meziročně klesl o 3,2 %. Podíl společnosti Apple na prodejích tak loni činil 20,1 %, podíl Samsungu 19,4 % a Xiaomi 12,5 %. První pětku pak uzavírá Oppo s podílem 8,8 % a Transsion s 8,1 %.

Roční prodeje na úrovni 1,17 miliardy kusů představují nejnižší počet prodaných smartfonů za posledních 10 let. V posledním čtvrtletí loňského roku to však již vypadalo lépe, neboť předběžné údaje ukazují 8,5% nárůst počtu prodaných přístrojů. Apple zaznamenal 11,6% růst, Samsung 10,9% pokles a Xiaomi 22,7% růst. Zdá se tedy, že tento trh je z nejhoršího venku a po 7 čtvrtletích poklesu přichází růst. Je však třeba dodat, že údaje IDC jsou předběžné a teoreticky se ještě mohou změnit, ale podobné údaje uvádí i další výzkumná agentura Canalys.

Autorem komentáře je analytik XTB Tomáš Vranka

 

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *