Spread the love

Téměř pětina Čechů si plánuje vzít hypoteční úvěr. Při rozhodování je pro ně klíčová výše úrokové sazby i výše měsíční splátky. Většina hypoték se vejde do 4 milionů korun. Statistiku přiblížili na tiskové konferenci zástupci České bankovní asociace a Ipsos.

Bezmála polovina lidí, kteří plánují hypotéku, ji v posledních letech odložila kvůli inflaci a vyšším životním nákladům. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace a agentury Ipsos.

Ve vlastní nemovitosti bydlí 71 % lidí, téměř třetina z nich si na ni vzala hypotéku
Pomocí hypotéky si vlastní nemovitost pořídilo 29 procent dotázaných, další zhruba pětina využila vlastní úspory. Obecně by necelá polovina Čechů řešila koupi nemovitosti pomocí hypotéky, vybavení domácnosti nebo rekonstrukci by pak financovali z vlastních úspor. Ve vlastním domě bydlí 40 procent lidí, v bytě pak 31 procent. To je ve srovnání s loňskem nárůst o 6 procent. Čtvrtina Čechů pak žije v pronájmu. Při výběru bydlení je pro ně nejdůležitější velikost nemovitosti, dopravní dostupnost a blízkost ostatních členů rodiny i práce.

„Jak naznačují poslední údaje o počtu uzavřených hypoték, aktivita na hypotečním trhu letos postupně zesiluje. To je patrné i z letošního šetření, kdy se oproti minulému roku snížil podíl domácností, které byly nuceny rozhodnutí o pořízení hypotéky v posledním roce odložit. Stále však zhruba polovina domácností, které hypotéku plánují, její pořízení odkládají, a to z důvodu nárůstu životních nákladů způsobených inflací, menší část také vyhlíží příznivější úrokové sazby či ceny nemovitostí,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Bezmála polovinu klientů čeká refixace do dvou let, roste zájem o refinancování
Zhruba polovina lidí předpokládá, že se bude muset po refixaci omezit. Novou úrokovou sazbu očekávají do 4, případně 5 procent. Přes 70 procent dotázaných bude pro refixaci zvažovat více bank. Z těch, kteří refixovali v loňském roce, si pohoršila více než čtvrtina. Zároveň roste zájem o refinancování hypoték, letos se očekává až 14 procent refinancovaných úvěrů. Předčasnou splátku v horizontu několika let plánuje více než čtvrtina lidí.

„Pokračující růst reálných mezd a pokles hypotečních sazeb snižuje oproti minulému roku podíl domácností, které se po refixaci své hypotéky obávají schopnosti svou hypotéku splácet. Dvě třetiny z nich pak očekávají, že budou po refixaci splácet hypotéku stejně dobře jako dříve. Polovina z nich však čeká, že budou muset omezit některé své výdaje,“ doplňuje Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Objem průměrné hypotéky se zvýšil
Většina dotázaných v loňském roce měla úvěr do 3 milionů korun, letos ale nejsou výjimkou hypotéky i o milion vyšší. Až 15 procent lidí, kteří úvěr teprve zvažují, očekává, že jejich dluh bude ještě vyšší. Při sjednání hypotéky Češi nejvíce hledí na výši úrokové sazby a RSPN. Významný vliv na rozhodování mají i měsíční splátky. V minulosti lidé hodně dali na doporučení finančních poradců, v posledních letech ale jejich vliv klesl o polovinu.

„Rostoucí ceny nemovitostí znamenají, že si lidé musejí na pořízení svého vysněného bydlení často půjčit více než dřív. Když k tomu zohledníme rostoucí životní náklady, které byly v posledních dvou letech výrazné, je logické, že se lidé zaměřují při výběru poskytovatele hypotéky primárně na to, kolik je to bude měsíčně stát a doporučení finančního poradce je až na druhé koleji,“ říká Michal Straka, specialista Ipsos na finanční trh.

Očekává se další růst cen nemovitostí
Ve srovnání s loňskem je přesvědčení o dalším růstu cen nemovitostí výraznější. Zhruba čtvrtina dotázaných předpokládá, že v následujících dvou letech bude zdražování bydlení výrazné, třetina pak předpokládá růst cen mírnější. Situace na realitním trhu tak výrazně komplikuje koupi nemovitosti. Dvě třetiny Čechů, kteří by si hypotéku chtěli vzít, se obávají, že si kvůli zdražení nebudou moci koupi vlastního bydlení dovolit.

Na sjednání hypotéky lidé nejčastěji potřebují do 1 milionu z vlastních zdrojů
Přes polovinu dotázaných kryje prostředky potřebné pro nárok na hypotéku z vlastních úspor. A to jak v případě lidí, kteří už hypotéku mají, tak i těch, kteří ji teprve plánují. Dalším významným zdrojem je stavební spoření nebo půjčka v rodině.

Čtvrtina příjmu domácnosti na splátku hypotéky
Více než třetina Čechů vydá na měsíční splátku hypotéky přes 25 procent čistého příjmu domácnosti. Situace je ale ve srovnání s loňskem lepší, protože vzrostl počet lidí, kteří platí 15–19 procent měsíčního příjmu. Naopak ti, kdo teprve úvěr plánují, očekávají

Zdroj: TK ČBA, Erich Handl

By admin

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *