Spread the love

Operativní leasing tvořil v minulém roce polovinu celkového objemu financování, které poskytly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) na nákup nového osobního automobilu.

Konkrétně se jednalo o 21,5 miliardy korun, což je téměř o 7 miliard více, než tomu bylo v roce 2022. Členské společnosti ČLFA financovaly v roce 2023 necelou třetinu všech nových osobních automobilů prvně registrovaných v České republice.

„Rok od roku pozorujeme rostoucí počet motoristů, a to jak z řad podnikatelů, tak i občanů, kteří chtějí řídit vybraný vůz a svůj drahocenný čas chtějí věnovat rodině, svým zálibám nebo rozvoji svého podnikání. Proto starosti o pojištění, servis, nákup dálniční známky nebo výměnu pneumatik přenechávají leasingovým společnostem,“ uvedl Pavel Fořt, člen představenstva ČLFA.

Stále větší oblibě v rámci operativního leasingu se těší full service leasing, na který nyní připadá zhruba 70 %. V tomto případě zákazník platí jen fixní měsíční splátky. Full service leasing zahrnuje veškeré služby spojené s provozem vozů, jejich údržbou a servisem, vyjma pohonných hmot
a provozních kapalin.

Operativní leasing je nový trend, který řeší provoz auta jako službu. V praxi to znamená, že vozidlo patří leasingové společnosti, která se stará o povinné ručení, havarijní pojištění a volitelně o servisní služby a další poplatky. Klient pouze měsíčně platí za pronájem vozu, který je v jeho užívání. Operativní leasing je dlouhodobý pronájmem vozidla, zpravidla na tři až čtyři roky. V případě operativního leasingu se tedy na rozdíl od finančního leasingu nebo úvěru vozidlo nesplácí, ale pouze pronajímá. Operativní leasing je v současné době považovaný za moderní způsob, jak si bez starostí a bez úspor pořídit nový osobní automobil.

Popularita operativního leasingu stoupá i díky postupující elektrifikaci vozových parků, na kterou se české společnosti postupně zaměřují. Pro mnohé z nich je operativní leasing atraktivní možností, jak se vypořádat s vyššími pořizovacími náklady těchto vozidel. V minulém roce představoval operativní leasing 43 % nově uzavřených smluv na nákup elektrických osobních a užitkových vozů v rámci ČLFA.

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *