Herman Gref, CEO a předseda představenstva Sberbank

Zisk největší ruské banky Sberbank bude letos o třetinu až polovinu nižší

Zisk největší ruské banky Sberbank za celý letošní rok zřejmě klesne ve srovnání s loňským rokem o třetinu až polovinu. Řekl to generální ředitel banky Herman Gref. Banka se potýká s dopadem západních sankcí a ekonomickým poklesem, jenž vedl k růstu objemu špatných úvěrů.

Gref nejprve v rozhovoru s ruskou televizí řekl, že zisk Sberbank bude proti loňskému roku poloviční. Později však novinářům ruských tiskových agentur řekl, že zisk se zřejmě sníží o zhruba 30 procent, napsala agentura Reuters.

Sberbank má pod kontrolou zhruba 30 procent celkových aktiv v ruském bankovní sektoru. Na Sberbank se stejně jako na další ruské státní banky vztahují sankce, které na Moskvu uvalily kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi západní země. Sankce omezují ruskýmbankám přístup na zahraniční kapitálové trhy. Ruský bankovní sektor čelí i nepříznivému vývoji celé ruské ekonomiky, za kterým stojí kromě sankcí také nízké ceny ropy.

Sberbank loni klesl zisk o 20 procent na 290,3 miliardy rublů (106,5 miliardy Kč). V letošním druhém čtvrtletí se její zisk snížil o 44 procent.

Sberbank působí na českém trhu pod názvem Sberbank CZ. Majoritním vlastníkem české divize je Sberbank Europe, která je společně se svými dceřinými společnostmi v zemích Evropské unie ze západních sankcí vyjmuta.Vydáno: 5.říjen 2015, v Finanční instituce, Informace z trhu.
Zdroj: deník.cz