Unicorn nabídl aplikace ChargeUp a Zaparkuj.to

Aplikace ChargeUp z dílny technologické společnosti Unicorn má pomoci řidičům najít a vybrat volnou nabíjecí stanici v okamžiku, kdy potřebují nabít své elektrické auto. Řešení začala jako jedna z prvních nabízet ve svých areálech Škodovka prostřednictvím své dceřiné společnosti ŠKO ENERGO.

Přes aplikaci ChargeUp firma provozuje 267 nabíjecích stanic různých typů a výrobců. Řešení nepřetržitě na dálku monitoruje fungování stanic a upozorňuje operátory na poruchy, výpadky nebo jiné nežádoucí situace. Systém také průběžně vyhodnocuje shromážděné údaje o spotřebě a výpadcích, zobrazuje je ve formě reportů a připravuje podklady pro zpracování a vyúčtování nákladů v podnikovém systému. Inspirováni ŠKODA AUTO, řešení začali využívat i její obchodní partneři – prodejci populárních škodovek.

Aplikaci ChargeUp využívá pro své zaměstnance i zákazníky také řetězec supermarketů Billa a od června letošního roku si přes ní mohou své elektromobily dobít v obchodním centru Galerie Vaňkovka také obyvatelé a návštěvníci brněnské metropole.

Pomocník pro řidiče a užitečná data pro města

Technologické vychytávky však neusnadňují život jen majitelům elektromobilů, ale napomáhají řešení dalších problémů spojených s mobilitou. Každodenní boj řidičů s parkováním ulehčuje řešení s příznačným názvem Zaparkuj.to. Slovenskému městu Žiaru nad Hronom tento systém pomohl vytvořit základ celé městské koncepce parkování. Město vytvořilo rezidentská parkovací místa a v jejich rámci také zpoplatněné zóny.

Pomocí aplikace a s podporou parkovacích senzorů umístěných na parkovacích místech tak město efektivně kontroluje úhradu parkovného i to, zda jsou řidiči oprávněni parkovat na vyhrazených místech pro ZTP (invalidy). Parkovací senzory jsou umístěny i na místech, kde jsou řidiči zvyklí parkovat, i když to tam není dovoleno.

Aplikace Zaparkuj.to navede řidiče přes mobilní telefon na volné parkovací místo a umožní mu zaplatit parkovné kartou nebo SMS. Pokud řidič parkuje na zakázaném místě, aplikace ho na to upozorní. „Zaparkuj.to šetří řidičům čas a peníze. Město coby provozovatel systému má díky sběru informací a dat o vytíženosti a obsazenosti parkovacích míst možnost analyzovat každé jedno parkovací místo. To nám pomáhá optimálně nastavit parkovací systém v našem městě,“ vysvětluje ing. Juraj Miškovič, tajemník Městského úřadu Žiaru nad Hronom.Vydáno: 28.prosinec 2020, v Software.
Zdroj: DITA STEJSKALOVÁ