Sankce a ceny ropy dál sráží Rusko

Meziroční pokles ruské ekonomiky v květnu zrychlil na 4,9 procenta z dubnových 4,2 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ruské ministerstvo hospodářského rozvoje.

Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Ruský statistický úřad v polovině června oznámil, že hrubý domácí produkt Ruska se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 2,2 procenta.

Ministerstvo hospodářského rozvoje koncem května předpovědělo, že v celém letošním roce ekonomika klesne o 2,8 procenta po loňském růstu o 0,6 procenta. V příštím roce však očekává návrat k růstu, jenž by měl dosáhnout 2,3 procenta.

Ruská centrální banka se tento měsíc rozhodla podpořit domácí ekonomiku snížením základní úrokové sazby o jeden procentní bod na 11,5 procenta. Banka letos úroky snížila již potřetí, základní sazbu tak zredukovala celkem o čtyři procentní body.Vydáno: 29.červen 2015, v Export, Finanční instituce, Informace z trhu.
Zdroj: Reuters