PSA kupuje Opel za 2,3 miliardy eur

Francouzská PSA Group vlastnící Peugeot a Citroën a americký General Motors v pondělí oznámily, že dosáhly dohody, že PSA odkoupí ztrátovou německou divizi GM Opel. Zaplatí za něj 2,3 miliardy eur (asi 61 miliard Kč).

Po nákupu Opelu a jeho sesterské značky Vauxhallu se skupina PSA stane druhým největším výrobcem automobilů v Evropě za Volkswagenem, neboť předstihne alianci Renault-Nissan.

„Jsem přesvědčen, že se přeměna Opelu/Vauxhallu s naší podporou výrazně urychlí,” řekl ředitel PSA Carlos Tavares. Ten si přeje, aby Opel byl nadále vnímán jako německá značka, i když bude v budoucnu využívat koncernových platforem.

Opel byl poslední léta v červených číslech. Jeho loňská ztráta byla 257 miliónů dolarů (6,2 miliardy Kč), naopak PSA měla zisk 1,7 miliardy (40,7 miliardy Kč).

Když GM a PSA oznámily, že jednají o odkoupení Opelu, zahájily také jednání s ministry a představiteli odborů. Zaměstnanci Opelu a Vauxhallu se bojí propouštění, protože skupina PSA po spojení Citroënu a Peugeotu přistoupila k restrukturalizaci s cílem snížit ztráty a propouštěla.

GM v Evropě zaměstnává kolem 38 000 lidí, z toho zhruba polovinu v Německu. V Británii má GM asi 4500 zaměstnanců. Asi 19 000 německých zaměstnanců je proti propouštění z důvodů nadbytečnosti chráněno do konce 2018.

Carlos Tavares

Carlos TavaresVydáno: 6.březen 2017, v ExpressAuto, Investice, Výrobci.
Zdroj: novinky.cz, Automobilwoche