Průzkum UniCredit Bank: Mladí a hypotéka
Mladí Češi stále touží po vlastním bydlení. Vlastnit nemovitost chce 70 % z nich a investovat chtějí především do menších bytů o velikosti 2+1. Většina oslovených nemovitost vnímá spíše jako plus pro založení rodiny než investiční příležitost.
Hypoteční aktivita se opět rozběhla od začátku roku, čemuž napomáhají stále nízké úrokové sazby. Mladí se spoléhají i na výpomoc rodinných příslušníků. Data vycházejí z aktuálního orientačního průzkumu UniCredit Bank, která analyzovala na vzorku 880 respondentů situaci lidí ve věku 21-30 let.
České banky v posledních letech zaznamenaly rekordní zájem o hypotéky. Pandemie úvěrování mírně zpomalila, ale zájem o financování vlastního bydlení je stále vysoký. Jaké jsou však možnosti mladých lidí, kteří přemýšlí o bydlení? Z posledního průzkumu společnosti UniCredit Bank vychází, že 60 % dotázaných ve věku 21–30 let přemýšlí o koupi bytu o velikosti 2+1, do garsonky chce jen 10 % z nich. O vlastním bydlení jako výdělečné investici přemýšlí 42 % oslovených, populární je tato myšlenka především v Karlovarském kraji. Pro 53 % všech oslovených jde o investici, která jim usnadní situaci při zakládání rodiny.
„Mladí Češi v nemovitostech vidí hmatatelnou investici, touží po vlastním bydlení a k tomuto cíli jsou připraveni využít výpomoc od rodiny v podobě zástavy nemovitosti (34 %). Vlastní ušetřené finanční prostředky potřebují do startu, nákupu vybavení a na následné splátky,“ říká Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank a dodává: „Během posledního roku české banky zaznamenaly rekordní zájem o hypotéky především s fixací na 5 let a více, a to i přes složitou situaci spojenou s pandemií koronaviru, která vedla k nevídaně nízkým úrokovým sazbám, které např. v UniCredit Bank začínají na 1,79 %. Přes spekulace, že se růst cen nemovitostí v Česku zastaví, trh s nemovitostmi se zdá být odolný a mladší generace tak má stále zajímavou příležitost pořídit si vlastní bydlení.“
Podpora rodičů hraje podstatnou roli
Ceny nemovitostí se zakládají na několika kritériích – velikost města, lokalita, dostupnost dopravy, občanská vybavenost, bezpečnost. Ačkoli by nemělo být překvapující, že se mladí stěhují do větších měst kvůli vyššímu vzdělání či lepším nabídkám práce, i oni přemýšlení o alternativách, které by mohli zlepšit jejich finanční situaci. Podle dostupných dat může návratnost investice do nemovitostí v Praze trvat okolo 29 let, zatímco nejvýhodnější nemovitosti nalezneme v Chomutově, kde se dá hypoteční úvěr u menších bytů splatit do 9 let.
Jednou ze základních podmínek pro získání hypotéky je zajištění nemovitosti – sjednání zástavního práva k nemovitosti bankou, které může být řešené i zárukou nemovitosti jiného člena domácnosti. Tuto možnost má podle průzkumu 56 % mladých, z nichž 34 % přemýšlí o tom, že pomoc od svých rodičů využijí. Z výsledků dokonce vyplývá, že 36 % stále bydlí se svými rodiči, aby snížili své náklady na bydlení (nebo si aktuálně nemohou dovolit pronájem vlastního bydlení) a mohli tak ušetřené peníze investovat do koupě vlastního bydlení v budoucnu.
Graf: Přemýšlí mladí Češi od 21-30 let o vlastním bydlení?
O průzkumu
Orientační průzkum o prioritách mladých Čechů při koupi vlastního bydlení zrealizovala UniCredit Bank na konci března 2021 prostřednictvím online panelu výzkumné agentury IPSOS. Průzkumu se zúčastnilo 880 respondentů.