Richard Bechník

Průměrný český investor dosáhl zhodnocení 5,86 %

Za výkonností Indexu českého investora CII750 stály ve čtvrtém čtvrtletí 2020 především akciové fondy. I s ohledem na konzervativnější povahu českého investora je roční zhodnocení 5,86 % velmi dobré.

„Na kapitálových trzích hrály loni prim akcie společností, které se dokázaly přizpůsobit prostředí e-commerce. Znatelné oblibě se těšily i společnosti zohledňující princip udržitelnosti. S tím souvisí i zaměření nejúspěšnějších aktivně řízených fondů v Indexu českého investora CII750,“ komentuje vývoj Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. Index českého investora CII750 sestavuje Fincentrum & Swiss Life Select na základě 750 fondů, které jsou pro českého investora běžně dostupné. Při jeho výpočtu sleduje nejen výnosnost fondů, ale i jejich váhy v celkovém investičním portfoliu v České republice.

Po prvním kvartálu loňského roku se podílové fondy v České republice ocitly podle Indexu českého investora CII750 hluboko v záporné hodnotě -9,92 %. Po zbytek roku se však českému investorovi poměrně rychle dařilo umazávat ztráty a na výchozí nulové zhodnocení dosáhl již počátkem října. „Pro konečný kladný výsledek se ukázal jako rozhodující dynamický růst podílových fondů z posledních dvou měsíců,“ uvedl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Na rozdíl od třetího kvartálu se v závěru roku rychlost zhodnocování českých investic výrazně zvýšila. Křivka Indexu českého investora CII750 tak po předchozím váhání nabrala strmější růst. Za říjen si ještě investice musely na lepší výsledek počkat, meziměsíčně přidaly pouhých 0,46 %. V listopadu ale nabrala dynamika na tempu a český investor si připsal 4,61 %. Prosinec pak přinesl zhodnocení 1,69 %. „Výkonnost Indexu dodávaly ve čtvrtém čtvrtletí především akciové oproti dluhopisovým fondům. I s ohledem na konzervativnější povahu českého investora je celoroční dosažená výkonnost velmi dobrá,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Uplynulý rok představoval na finančních trzích bezprecedentní jízdu plnou zvratů. V celoročním bilancování se nejlépe dařilo akciím z asijského regionu, konkrétně z Číny, Jižní Koreje a Tchaj-wanu. Dobře si vedly i hlavní akciové indexy v USA, zvláště pak technologické tituly. V rámci ekonomických omezení kvůli protikoronavirovým opatřením se stále častěji skloňoval termín „stay-at-home-economy“.

„Prim hrály akcie společností, které se dokázaly přizpůsobit prostředí e-commerce. Znatelné oblibě se těšily i společnosti zohledňující princip udržitelnosti. S tím souvisí i zaměření nejúspěšnějších aktivně řízených fondů v Indexu českého investora CII750. Na předních příčkách vidíme fondy, které dokázaly svým investorům zhodnotit vložené prostředky lépe, než mohla nabídnout výkonnost sledovaných akciových a dluhopisových indexů,“ komentuje vývoj Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

V uplynulém roce se dařilo akciovým titulům v USA a na vybraných asijských trzích. Na spodních příčkách se nachází akciové indexy ze zemí Brazílie, Kolumbie, Británie či Ruska. Globální akciový index vyrostl o 14,34 %. Úspěšné byly sektory technologií a zbytné spotřeby. Naopak nejslabší byl energetický a finanční sektor či vybraná průmyslová odvětví.

„Na předních místech se umisťovaly fondy z oblastí technologií, spotřeby a sektorů udržitelnosti a obnovitelných zdrojů. Dobrou výkonnost pak obecně předvedly fondy geograficky zaměřené na USA, asijsko-pacifický region a severní Evropu včetně Nizozemí a Německa,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Globální trh bezpečnějších korporátních dluhopisů investičního ratingového pásma posílil za rok o 10,4 %, zatímco rizikovější dluhopisy vysokých výnosů zhodnotily o 7 %. Vládní dluhopisy si globálně polepšily o 9,2 %. České státní dluhopisy například přinesly výkonnost kolem 5 %.

V rámci ostatních tříd aktiv se slušně zhodnotily cenné kovy. V uplynulém roce zlato vyrostlo o 25 %. Stříbro si dokonce připsalo až 47 %. Naopak u komodit výrazně ztrácela ropa přibližně 20 %, což táhlo energetické fondy dolů.

Z pohledu měn pomáhalo evropským akciím zhodnocující se euro, zatímco americký dolar spíše znehodnocoval investice v USA. Index porovnávající americký dolar proti šesti předním světovým měnám totiž za rok oslabil zhruba o 7 %. Druhá půle roku pak převážně svědčila fondům zajištěným do české koruny, a to především proti americkému dolaru.

 

Tabulka: Deset nejvýnosnějších a deset nejméně výnosných fondů za rok 2020

Výkonnost za rok 2020 (v %) Výkonnost za rok 2020 (v %)
 
1. Allianz Gl Artificial Intelligence AT (H2-EUR) 102,90   1. NN (L) Energy X Cap CZK Hedi -36,28
2. Invesco Global Consumer Trends A Acc CZK hgd 56,47   2. Schroder ISF Global Energy A Acc -35,82
3. Schroder ISF China A A Acc USD 54,24   3. Schroder ISF European Dividend Maximiser A Acc -23,13
4. Franklin Technology A (acc) EUR 52,96   4. BGF Latin American A2 USD -22,15
5. CPR Invest – Global Disruptive Opp A EUR Acc 46,73   5. EVOLUTION Emerging Dynamic Fd CZK LIQ -20,77
6. Schroder ISF Glo Climate Change Eq A Acc 42,67   6. EVOLUTION Emerging Balanced Fd CZK LIQ -19,49
7. BGF Sustainable Energy A2 USD 42,60   7. NN (L) European Real Estate X Cap CZK Hgdi -18,24
8. BNP Paribas Disruptive Technology Classic Cap 39,67   8. Fond ropy a energetiky -15,61
9. Fidelity Funds – Global Technology A-EUR-DIS 36,67   9. Franklin Mutual European A (acc) CZK-H1 -14,71
10. Schroder ISF Greater China A Acc 35,58   10. Allianz European Equity Dividend AT (H2-CZK) -14,70

 

Tabulka ukazuje na umístění fondů podle jejich roční výkonnosti přepočtené do české koruny.

Zdroj: Swiss Life Select a Thomson Reuters

 Vydáno: 25.leden 2021, v Investice, Statistika.
Zdroj: Milan Kříž