Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen

Čtyři miliony Čechů mají od ledna až několik tisíc navíc

Daňové reformy letos přinesly finanční úspory více než čtyřem milionům Čechů. Zaměstnanci si polepší díky zvýšení slevy na daňového poplatníka a zrušení superhrubé mzdy, drobní podnikatelé pak díky zavedení paušální daně.

Přes čtyři miliony Čechů se od ledna radují z úspor v řádech až tisíců korun, které jim přinesla nová daňová reforma. Například při průměrné hrubé mzdě 30 tisíc korun máme nově v peněžence navíc 1 771 Kč. Ušetřené peníze můžeme využít samozřejmě jakkoliv. S ohledem na stále nejistý vývoj ekonomiky spojený s koronavirovou epidemií však odborníci radí tyto peníze, které nyní získáme „navíc“, investovat. Stavební spoření je přitom ideálním nástrojem pro zhodnocení těchto peněz, které si můžeme pravidelně každý měsíc dávat stranou. 1 771 korun uložených každý měsíc do stavebního spoření je totiž přesně částka, při které můžeme ze stavebka čerpat maximální výhody.

„Stavebko si jako jeden z mála spořicích produktů dokáže poradit i s inflací. Zhodnocení úspor významně vylepšuje státní příspěvek. Pokud spoříte měsíčně zhruba 1 700 korun, máte ročně nárok na státní příspěvek ve výši 2 000 Kč. Vklady jsou navíc úročeny vyššími sazbami než jiné spořicí produkty. Po sečtení všech těchto výhod tak stavební spoření nabízí garantované zhodnocení až okolo 3,5 % ročně,“ uvedl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen

Stavební spoření je v Česku nejoblíbenějším spořicím produktem, který je sázkou na jistotu a nabízí garantovaný výnos. Celkem bylo v loňském roce uzavřeno 519 696 nových smluv o stavebním spoření (včetně zvýšení cílových částek). Ve srovnání s loňským rokem to znamená pokles o 4,7 %. Dařilo se však úvěrům. Jejich objem meziročně vzrostl o 34,9 % na 68,3 mld. Kč. Vyplývá to z údajů stavebních spořitelen, které zveřejnila ČTK.Vydáno: 23.únor 2021, v Informace z trhu, Stavební spořitelny.
Zdroj: Milan Kříž