Porsche a TAG Heuer spolupracují v ČR

Mezinárodní spojenectví značek Porsche a TAG Heuer dostává český rozměr. Společnost Porsche Inter Auto CZ, výhradní dovozce vozů Porsche do ČR a firma Racio, zastupující luxusní švýcarskou hodinářskou značku TAG Heuer, startují novou spolupráci.

Porsche a TAG Heuer. Německý výrobce luxusních sportovních vozů a švýcarská hodinářská manufaktura. Dvě špičky ve svých oborech od letošního února spojily síly a ohlásily globální partnerství. Netrvalo dlouho a spojenectví Porsche s TAG Heuer se promítlo i do českého prostředí.

„Není žádnou novinkou, že Porsche a TAG Heuer patří k sobě. Mezi těmito značkami existuje silné přátelství už desítky let. Je dané řadou společných rysů. Automobily Porsche, stejně jako hodinky TAG Heuer, jsou nezaměnitelným dědictvím. Spojují je vzrušující sportovní události, jejich vlastnictví připomíná životní milníky. Ale především – Porsche i TAG Heuer plní lidem sny,“ říká Jan Sedláček, výkonný ředitel značky Porsche pro Českou republiku.

„Letošním rokem začala oficiální spolupráce obou značek v globálním měřítku. A protože nám takové souznění dává smysl, rozhodli jsme se pro spojení i v měřítku České republiky,“ upřesňuje Jan Sedláček české partnerství Porsche Inter Auto CZ s firmou Racio, Export-Import-Consulting.

TAG Heuer a Porsche mají řadu společných věcí, od jejich bohaté historie a příběhů o inovacích až po špičkové technologie, silné a nezávislé myšlení a talent pro vynikající design. A po více než půl století se jejich příběhy protínaly. „Je zvláštní, že se historické cesty Porsche a TAG Heuer spojily až po tolika letech. Náhodných setkání jsme v minulosti zažili hned několik, ale skutečné spojenectví začíná až nyní. Jsem velmi rád, že mohu být součástí této události a na českém trhu začít stavět základy spolupráce,“ komentuje Petr Matějek, obchodní ředitel Racio nové partnerství a jedním dechem dodává: „Ke každé motorizované Carreře patří tikající Carrera a naopak.“

HISTORIE

Samozřejmě, že určité podobnosti lze vysledovat již od okamžiku, kdy obě společnosti založili podnikatelé-samouci. Edouard Heuer a Ferdinand Porsche byli vizionáři a průkopníci, jejichž tvorba navždy změnila jejich profesní okolí. Heuer byl zodpovědný za první vyrobený náramkový chronograf a Porsche vytvořil první elektromobil s motorky uloženými do náboje kola. Oba tyto vynálezy získaly medaile na světových výstavách konaných v Paříži s odstupem 11 let. Heuer byl oceněn v roce 1889 a společnost Porsche představila první Lohner-Porsche Electromobile jako novinku na výstavě Expo v Paříži v roce 1900.

Skutečnými tvůrci nového partnerství jsou však potomci zakladatelů značek. Syn Ferdinanda Porsche, Ferdinand Anton Ernst přezdívaný „Ferry“, nastoupil do konstruktérské kanceláře svého otce v roce 1931 ve věku 22 let a založil značku automobilů, která nese příjmení jeho rodiny od roku 1948.

Během několika let bylo jméno Porsche neoddělitelně spojováno se závodními úspěchy po celém světě – včetně vítězství ve své kategorii v závodě Carrera Panamericana v roce 1954. Na počest svého úspěchu pojmenoval Porsche svůj nejvýkonnější motor „Carrera“. Pravnuk Edouarda Heuera – Jack – vedl společnost své rodiny po několik desetiletí. V roce 1963 vytvořil první chronograf Heuer Carrera, jehož vlastnosti umožňují závodním pilotům v zápalu akce na první pohled určit čas. A právě tento průkopnický model hodinek a nejsilnější motor Carrera od společnosti Porsche poprvé spojil společnosti Porsche a Heuer v duchu „Carrera“ (neboli „závodu“), který ztělesňoval ambice, rychlost a technickou dokonalost.

Jack Heuer byl také tvůrcem hodinek Heuer Monaco, prvního voděodolného automatického chronografu se čtvercovým pouzdrem. Jeho název evokoval Velkou cenu Monaka i renomovanou Rallye Monte Carlo, kterou Porsche vyhrálo ve třech po sobě jdoucích letech (1968 až 1970), s modelem 911. Stejně jako Porsche 911 mezi automobily, i Heuer Monaco porušilo zažitá designová pravidla tradičního hodinářství.

Za vývojem inovativních Heuer Monaco stály vysoké finanční náklady. Proto obvyklou nákladnou reklamní kampaň nahradilo partnerství se švýcarským závodním pilotem a dealerem značky Porsche Jo Siffertem. Jeho obchodní a marketingový talent přetavil v takový úspěch, že polovina paddocku F1 měla na konci sezóny 1969 hodinky Heuer. Právě toto spojení vedlo Steva McQueena k tomu, aby nosil logo Heuer na svém závodním overalu v roce 1970 během natáčení filmu Le Mans, ve kterém řídil Porsche 917. Charismatický americký herec tehdy řekl: „Řídím stejné auto jako Jo Siffert a chci nosit také stejný oblek jako on.“

Mezi Porsche a Heuer, přesněji TAG Heuer, což je název, který převzala švýcarská značka hodinek, když byla v polovině 80. let odkoupena skupinou TAG, existovalo další důležité – a formálnější – spojení. Společně značky vyvinuly a vyrobily motor TAG-Turbo, který umožnil týmu McLaren vyhrát tři po sobě jdoucí tituly mistra světa F1: s Nikim Laudou v roce 1984, následovaným Alainem Prostem v letech 1985 a 1986. Od roku 1999 se vztah obou značek ještě více prohluboval – ať již to byl seriál závodů o pohár Porsche Carrera a soutěží Porsche Supercup, nebo světový šampionát vytrvalostních závodů či Formule E, kde je TAG Heuer titulárním partnerem a oficiální časomírou.

SOUČASNOST

Spolu s chronografem TAG Heuer Carrera Porsche bude rok 2021 obsahovat bohaté portfolio společných projektů, které odrážejí společný závazek TAG Heuer a Porsche k rychlosti a přesnosti motoristického sportu. Základem dlouhodobého a silného propojení mezi TAG Heuer a Porsche je motorsport světové úrovně:

  • Formula E: Ve svém druhém ročníku bude tým TAG Heuer Porsche Formula E nejen nadále přitahovat nové fanoušky k seriálu, který proti sobě staví elektromobily, ale také bojovat o titul mistra světa. Za volantem nejnovějšího plně elektrického závodního vozu Porsche 99X Electric, budou jezdit jezdci André Lotterer a jeho nový týmový kolega Pascal Wehrlein.
  • FIA WEC: Porsche se dlouhodobě účastní vytrvalostních závodů a společně s TAG Heuer je jeho tým GT dobře připraven na nadcházející mistrovství světa FIA ve vytrvalostních soutěžích (WEC).
  • Porsche Carrera Cup: V tomto roce začne také společné partnerství v deseti závodech celosvětové série pohárových závodů.
  • Porsche TAG Heuer Esports Supercup: Kromě fyzických soutěží s vůní benzínu se obě značky věnují také virtuálnímu závodění.Vydáno: 17.duben 2021, v Dovozci.
Zdroj: Vojtěch Růta