Na Vánoce s výhodami kreditky v ruce

Kvůli protiepidemickým vládním opatřením jsou letošní nákupy vánočních dárků jiné, než jsme byli doposud zvyklí. Místo obchodních center vybíráme dárky především z pohodlí domova. Víte, že na nákupech online se dá při placení kreditní kartou i ušetřit? Připomeňme si, jaké výhody placení kreditkou přináší.

Pár základních čísel o kreditkách

·         V Česku je přes 2 miliony kreditních karet

·         Většinou je používají muži ve věku 40 až 49 let

·         Lidé s nimi nejvíce platí v potravinách, meziročně o 11 % více

·         Útraty za ubytování a cestování jsou nyní naopak pětinové v porovnání s loňskem

Bezpečnost na prvním místě

Podle všeho se obvyklá předvánoční nákupní horečka odehraje v online prostředí. Je fakt, že v českých nebo zahraničních e-shopech lze sehnat řadu věcí levněji, pohodlně a rychle. Ale pamatujme, že kvůli bezpečí je lepší mít své peníze na bankovním účtu oddělené od těch, kterými platíte. Což je právě přednost kreditky.

Pojištění a delší záruka

Mezi výhody, o kterých se u kreditek málo ví, patří i pojištění. Když platíte kreditkou za mobily, notebooky, kuchyňské spotřebiče nebo elektroniku, tak získáte na šest měsíců zdarma pojištění proti poškození, zničení nebo odcizení. Navíc standardní dvouletá záruka se prodlužuje o další rok. Obchodníci si přitom za tohle obvykle účtují i desetinu z pořizovací ceny.

Kampaň 500 Kč k nové kreditce od ČSOB (při sjednání online)

·         Při nákupu kreditkou alespoň za 500 Kč lze dostat 500 Kč zpět

·         Stačí požádat o novou kreditku v ČSOB

·         Akce platí do konce roku 2020

·         O novou kreditku nyní někdo požádá každých 10 minut

 

 

Využívejte stálé odměny a akce

U kreditních karet od ČSOB nebo Poštovní spořitelny se vrací 0,5 procenta z každé transakce nad 100 Kč do věrnostního programu, a tím získávají slevy, třeba v lékárnách, prodejnách elektrospotřebičů nebo knihkupectvích. Nebo lze nasbírané body převést na splacení kreditní karty. Vedle toho jsou časté různé kampaně (viz box Kampaň 500 Kč).

Pozor na bezúročné období

Nicméně uvědomte si, že peníze na kreditní kartě patří bance a vy si je zdarma půjčujete za podmínky, že peníze vrátíte do konce bezúročného období, které bývá až 55 dnů. Například u ČSOB se ale nemusíte úroků obávat. Vyzkoušejte sami a zjistěte, jak je placení kreditkou jednoduché. A abyste si vánoční nákupy užili bez obav a naplno, nastavte si automatické splácení z běžného účtu. Tím odpadá starost s případným hlídáním termínu na splacení vašich útrat. Doporučit lze zpočátku rovněž nižší limit pro nakupování.

Prostě opatrnosti při placení kartami není nikdy dost

Kreditní ani debetní kartu při placení u obchodníků nedávejte nikdy z ruky. Kontrolujte si průběh platby na obrazovce terminálu, kde se zobrazuje částka a oznamuje schválení. V případě jakékoliv nesrovnalosti kontaktujte svoji banku. Všechny platby máte pod kontrolou na seznamu karetních transakcí v Internetovém bankovnictví, které můžete spravovat i ze svého mobilního telefonu.

Tip na závěr: Kreditní i debetní kartu si můžete nahrát do aplikace svého chytrého mobilu nebo chytrých hodinek a mít ji tak neustále připravenou pro placení v supermarketech, na čerpacích stanicích nebo provozovnách rychlého občerstvení.Vydáno: 27.listopad 2020, v Banky, Informace z trhu.
Zdroj: Tomáš Zimmermann