Radomír Lapčík

Lapčík letos podpořil už přes 500 dětí

Zlínský patriot a bankéř Radomír Lapčík pokračuje v podpoře rodin, které se kvůli situaci s epidemií koronaviru dostaly do finanční nouze. Z dárcovského programu NAVZDORY, do kterého osobně věnoval deset milionů korun, už bylo podpořeno více než 500 dětí z více jak 250 rodin.

Další rodiny a děti budou podpořeny v následujících týdnech i měsících. Žadateli jsou nejčastěji matky samoživitelky nebo rodiče pečující o hendikepované dítě. Program na podporu byl nově rozšířen i o pomoc rodinám, kterým chybí technické vybavení pro zapojení dětí do distanční výuky. Těm Radomír Lapčík rozdává skrze svůj nadační fond Credo stovku tabletů.

Více než 10 milionů korun věnoval Radomír Lapčík na pomoc potřebným, především rodinám s postiženými dětmi, v období epidemie koronaviru. Program NAVZDORY stále běží a přes 7 milionů korun rozdělí zlínský patriot v kraji v rámci druhé vlny pandemie v Česku. Podpora rodin z dárcovského programu NAVZDORY se kvůli uzavření škol a chybějícímu vybavení nově zaměřuje i na školy. „V souvislosti s obnovením distanční výuky chci žákům, kteří se dosud nemohli k výuce připojit online, pomoci, a nakoupil jsem stovku tabletů. Ty nyní rozdělujeme ve spolupráci se základními školami a sociálními službami v kraji,“ uvádí k rozhodnutí Radomír Lapčík.

Mezinárodně úspěšný zlínský rodák má Zlín i Valašsko velmi rád a v letošním mimořádném roce vnímá, že pomoc je potřeba víc než kdy předtím. K pomoci potřebným v jiných regionech proto vybízí i další. Za tento hrdinský čin už získal i ocenění Via Bona od Nadace Via, která vybrala tři vítěze kategorie Hrdina za časů krize. Radomír Lapčík byl jedním z nich a ocenění měl osobně převzít z rukou amerického velvyslance pro ČR, kterým je v současnosti Steven B. King. Slavnostní předání cen však bylo kvůli koronaviru zrušeno a celý ceremoniál proběhl online.

Dárcovský program NAVZDORY

Od vzniku dárcovského programu NAVZDORY na jaře 2020 přišlo více jak 300 žádostí o podporu a program rodinám uvolnil již téměř tři miliony korun. Tím pomohl více než pěti stovkám dětí v nouzi. Aktuálně probíhá 3. kolo a nejčastěji o pomoc v prvních dvou vlnách programu žádaly matky samoživitelky a rodiče pečující o hendikepované dítě. Řada žádostí ale pocházela i z úplných rodin, kde jeden či oba z rodičů kvůli opatřením vlády zavedených v souvislosti s koronavirem přišli ze dne na den o práci. Nejčastěji jde přitom o příspěvky na nákup potravin a nejnutnějšího zboží pro děti – stále častěji se ale ozývají i rodiny, které nezvládají včas zaplatit nájem, anebo splátku hypotéky.

Zatím čítal nejvyšší příspěvek udělený v programu 30 tisíc korun – obdržela jej matka pěti dětí, která se letos kvůli úmrtí svého manžela stala samoživitelkou a zůstala sama na veškeré výdaje včetně hypotéky. Další příspěvek ve výši 27 tisíc putoval k rodině s osmi dětmi. I nadále o podporu nejčastěji žádají právě samoživitelky. „Evidujeme například i případy, kdy maminka samoživitelka pracovala jako OSVČ a kvůli pandemii musela ukončit činnost. Zůstala bez příjmů, ocitla se se synem v azylovém domě a nyní jí hrozí exekuce kvůli nedoplatkům za nájem kanceláře,“ upřesňuje Michaela Straková, koordinátorka dárcovského programu.

Nadační fond Credo příspěvky daruje i opakovaným žadatelům o pomoc – snaží se ale upřednostňovat především ty, kteří žádají poprvé. „Všechny žádosti ověřujeme přes garanty a na základě jejich doporučení. Důležité je, aby rodiny aktivně spolupracovaly s nějakou sociální službou, která může pomoci i jinak,“ doplňuje Michaela Straková s tím, že k zapojení do programu NAVZDORY stačí jen vyplnit on-line žádost na www.navzdory.credonf.cz a doložit povinné přílohy.

Tablet pro možnost zapojení se do distanční výuky dostaly i děti z těchto rodin:

(ukázka příběhů rodin, kterým současná pandemie ještě více zkomplikovala život) 

Dospívající žák s poruchou autistického spektra

Matka samoživitelka vychovává dva syny – oba ještě školou povinné. Mladší syn má diagnostikované poruchy autistického spektra (PAS). Jedná se o dospívajícího chlapce, který by rád žil jako jeho vrstevníci, ale naráží na neporozumění jeho projevů chování. Jeho vnímání je velmi citlivé a těžce rozeznává podněty z okolí. Proto se často nachází ve stavu senzitivního přetížení, kdy se objevuje chování, které se považuje za společensky nevhodné. Snaží se na tom pracovat, společně s odborníky hledá možnosti relaxace, uvolnění a prevence přetížení. Darovaný tablet mu pomůže nejen v on-line vzdělávání, které prozatím probíhalo na zapůjčeném notebooku ze školy, ale hlavně být v kontaktu se spolužáky, sdílet s nimi alespoň on-line formou své zážitky. Obecně rodina z finančního hlediska nyní těžce zabezpečuje nejnutnější životní potřeby. Matka nemůže pracovat, protože syna kvůli jeho hendikepu musí často vyzvedávat i ze školy. Pro tuto rodinu je proto dar velkou pomocí.

Dcera vdovy v invalidním důchodu

Vdova vychovává samostatně dceru, která dochází do 7. třídy základní školy. Dívka hraje závodně házenou, s maminkou má velmi hezký vztah. Matka se ale potýká s vleklými zdravotními problémy a pobírá částečný invalidní důchod 3. stupně. Matka se už 5. rokem nachází v osobním oddlužení, které jí v lednu úspěšně končí. Příjmy rodiny jsou ve výši nezabavitelné částky – je proto vděčná za každou formu pomoci.



Vydáno: 12.listopad 2020, v Banky, CSR.
Zdroj: Nikola Zwrtkova