KPMG: prodej automobilů v Evropě dosáhl stropu

Počet nových registrací za měsíc listopad oproti loňskému roku výrazně klesl. Zprávu Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA) za listopad komentuje Jan Linhart, Partner odpovědný za služby pro automobilový průmysl KPMG.

Pokles je možné částečně přičíst změnám pravidel testů emisí, které vedly k jednorázovému navýšení registrací v létě, což je vykompenzováno poklesem v podzimních měsících, kdy se prodejci zbavují předregistrovaných aut. V čase však tento vliv klesá a je zřejmé, že příčiny jsou i jinde. Čísla za jedenáct měsíců letošního roku jsou varovným signálem. Slabý růst je především v západní Evropě, kde se již prakticky nedá hovořit o růstu. Kromě Velké Británie ovlivněné strašákem Brexitu klesá rovněž Itálie postižená ekonomickými problémy. Slabý růst v Německu situaci nezachrání, od celkového poklesu tak evropský trh zachraňují Francie a Španělsko, které stále spíše dohání ztráty z minulých let. Nové členské země Evropské unie naopak v celoročním vyjádření stále ještě rostou solidním tempem, což souvisí s všeobecným růstem jejich ekonomik a životní úrovně obyvatelů,“ uvedl Jan Linhart.

Otázkou podle něj zůstává, zda evropský trh udrží v letošním roce alespoň černou nulu.

„O výraznějším růstu už si můžeme nechat jen zdát. V příštím roce pak mohou na automobilový trh v plné síle dopadnout negativní vlivy Brexitu. Ten ovlivní nejen spotřebitelskou poptávku ve Velké Británii, která je druhým největším trhem v Evropě, ale také celý dodavatelský řetězec a v širším slova smyslu ekonomiku celé Evropy. Pokud přičteme rizika italské ekonomiky, čtvrtého největšího evropského trhu, a neradostné vyhlídky globálního obchodu v době narůstajícího protekcionismu, lze v příštím roce očekávat pokles prodejů nových osobních aut v Evropě. Pro spotřebitele to nemusí být špatná zpráva. Dojde ke zkrácení dodacích lhůt a možná i ke snížení cen nových aut. Výrobci aut však budou mít o starost víc. Kromě přípravy na nové emisní limity a souvisejících investic do elektromobilů budou opět po několika letech čelit slábnoucí poptávce,“ míní Linhart.

 Vydáno: 17.prosinec 2018, v Analýza, Statistika.
Zdroj: ČT 24, KPMG