Konečný účet UNIQA z bouřek: 52 milionů

Po vydatných bouřkách z počátku července zaregistrovala UNIQA pojišťovna celkem 1.145 škod v úhrnné hodnotě 52 milionů korun.

Z celkové sumy škod bylo 945 událostí na vozidlech způsobených převážně krupobitím a zbytek (200) na majetku, kde „zaúřadovala“ hlavně vichřice.“ Ta ničila okna a střešní krytiny budov; část škod způsobilo i zatečení v důsledku prudkých lijáků.

Nejzávažnější hlášení UNIQA přišly ze dvou firem: výrobního závodu v Olomouci, kde vítr silně poškodil střechu. Voda z lijáku následně protekla do provozní haly. Škoda se odhaduje na více než 2 miliony korun. Další velká škoda vznikla na venkovní výstavní ploše autobazaru v Táboře, kde bylo krupobitím poničeno více než 150 vozidel. I tady vyšplhá škoda zhruba na 2 miliony korun.

Nejvíce jednotlivých škodních hlášení přišlo z Olomoucka (bezmála 550), dále Prahy a okolí (cca 200), Příbramska, Lysé nad Labem, Milovic, Kladna, Roztok, ale i z Vysočiny a Jižních Čech.

Vyřízených a vyplacených je už asi 60 % majetkových škod. Drobnější majetkové škody se uhrazovaly ve zrychleném režimu formou rozpočtu nákladů na opravu a obnovu. Odstranění všech škod na autech z krupobití vyžaduje delší čas vzhledem ke kapacitám autoservisů. Z havarijního pojištění klientů zatím byla vyplacena a ukončena asi čtvrtina škod.

Skutečná celková výše škod nakonec o něco převýšila odhad z poloviny července, který počítal s jedním tisícem škod v hodnotě 45-50 milionů korun.

Lijáky, bouřky a kroupy z 1. a 2. července však nebyly zdaleka jedinou událostí tohoto druhu.  Za poslední tři měsíce (od června do konce srpna) registruje UNIQA z jiných bouřek a srážek na území ČR dalších zhruba 1.200 jednotlivých škod v úhrnné odhadované výši 60 milionů korun. Zatímní účet za letní „nepohodu“ tak činí letos už více než 110 milionů korun.

 Vydáno: 4.září 2019, v Pojištění, Statistika.
Zdroj: Eva Svobodová