Vladimír Staňura

Komentář ČBA k vývoji hypotečního trhu 10/2020

Objemy prodejů hypotečních úvěrů v říjnu letošního roku byly zase jednou rekordní – s 25,2 mld. Kč jde o druhý nejsilnější měsíc v historii Hypoindexu. Ten úplně nejrekordnější byl listopad 2016, kdy objem prodaných úvěrů dosáhl 29,7 mld. Kč. Bylo to těsně před tím, než vstoupil v platnost Zákon o spotřebitelském úvěru. Lidé měli strach, který vydatně živila média, že podle nových podmínek nemusí na „svou“ hypotéku dosáhnout, a tak se předzásobili.

Banky musí tyhle nákupní paniky milovat… Zajímavé přitom je, že hypoteční trh i po tomto předzásobení pokračoval v boomu. Takže tady máme paniku? Vypadá to, že ano. Ceny nemovitostí oproti očekávání řady odborníků a „čekatelů“ na koupi prostě neklesly a neklesají. Spíše naopak. Kromě toho se staví méně bytů, což trh vnímá tak, že ceny půjdou nahoru. Je opravdu až s podivem, jak vlastně nedostupné ceny neodrazují lidi od nákupu. Jenže to bylo za posledních 30 let vždycky tak. V momentě nákupu se cena bytu nebo domu zdá naprosto nesmyslně drahá. A za pár let už je vidět, že to byla dobrá investice.

Letošní boom se promítá i do průměrné výše hypotéky, která dosáhla 2,865 mil. Kč. Přestože se v říjnu prodalo 8 800 kusů hypoték, tj. skoro o tisíc víc než v září, v kusech letošní rok rozhodně rekordní nebude. Za letošek se zatím prodalo 73 tis. ks, což vypadá cca na necelých 90 tis. ks za celý rok. Pro srovnání: v nejsilnějším roce 2016 se prodalo 115 tis. ks hypoték. Nezapomínejme také na stavební spořitelny. Ty prodají za rok kolem 60 tis. kusů úvěrů a z toho je 20 tis. hypoték.

Vedle stoupajících cen nemovitostí (i když naštěstí se jejich růst hodně zpomalil) motivuje kupující bezpochyby nízká úroková sazba. Očekával jsem, že v říjnu bude už pod 2 % p.a. Spletl jsem se. Průměrná sazba, přestože už 7 měsíců za sebou klesá, se „zastavila“ na 2,02 %. Mám však za to, že 2 % mohou být v příštích měsících prolomeny. Jsem si ovšem jist, že v příštím roce po odeznění koronaviru se trend v důsledku inflačních očekávání a tlaků obrátí.

Přijde příští rok ochlazení a objemy prodejů se vrátí k „normálu“? Ano. Nemovitosti se stávají stále nedostupnější. Úrokové sazby půjdou nahoru. A věřím tomu, že na trhu bude větší nabídka.

(*Autor vycházel z dat Fincentrum Hypoindex říjen 2020 dostupných zde: http://www.hypoindex.cz/).Vydáno: 19.listopad 2020, v Banky, Komentář.
Zdroj: Vladimír Staňura