ČNB naznačila zvýšení úrokových sazeb

Zápis z květnového jednání ČNB ukázal, že první navýšení úrokových sazeb se blíží. Členové bankovní rady se shodli v tom, že riziko a nejistota ze strany vývoje epidemické situace se oproti předchozímu zasedání snížila.

Zmínili přitom probíhající vakcinaci a dostupnost očkovacích látek. Na druhou stranu připomněli rizika mutací a zhoršení vývoje v některých částech světa. Zdůraznili tak specifičnost pandemické hrozby, jež nebude ani v dalších měsících možno zcela vyloučit.

V souhrnu ale ze zápisu vyplývá, že aktuální pandemická situace a její výhled je již méně vnímána jako překážka pro zvyšování sazeb. Jako riziko byl vyhodnocen inflační vývoj. Opakovaně byly zmíněny silné nákladové tlaky vyplývající z rostoucích cen komodit.

V souhrnu tak zveřejněný zápis doplňuje zasedání ČNB a signalizuje zvýšení úrokových sazeb v letošním roce. Na peněžním trhu rostou sázky i na zvýšení sazeb již na červnovém zasedání. Tyto spekulace podporují korunu, která se závěrem týdne dostala pod EUR/CZK 25,50.Vydáno: 17.květen 2021, v Analýza, Banky.
Zdroj: analýza Raiffeisenbank