ČBA: Likvidita bank se v pandemii zvedla
Banky byly v období pandemie vystavěny bezprecedentní globální krizi, která prověřila jejich stabilitu, flexibilitu a kvalitu jejich vztahů se zákazníky. “Pokud bych ale měla vybrat oblast, která banky v uplynulém roce charakterizovala nejvíce, byla by to určitě digitalizace,” píše v komentáři pro Forbes výkonná ředitelka ČBA Monika Zahálková.
Více než dvě třetiny bankovních zaměstnanců již rok v různých intervalech pracují z domova, a tomu musely finanční domy přizpůsobit nejen interní systémy, ale i obchodní modely, neboť řada klientů přestala chodit na pobočky a začala s bankou komunikovat digitálně.
Banky tak byly nuceny výrazně posílit investice do digitalizace svých procesů a urychlit rozvoj digitální komunikace se svými klienty. Naučily se do virtuálního světa přesunout služby a aktivity, o kterých v minulosti v této souvislosti vůbec nepřemýšlely.
To, jak rychle uměly banky na danou situaci zareagovat, jen potvrdilo, že v oblasti inovací a digitalizace patří dlouhodobě k lídrům a že díky svým možnostem mohou výrazně přispět k digitalizaci českého státu.
Důkazem toho je jeden z nejinovativnějších projektů uplynulého a letošního roku – bankovní identita, která postupně nahradí dosavadní způsoby prokazování totožnosti díky použití stejných přístupových údajů jako do internetového bankovnictví.
Banky také prokázaly, že stojí na straně klientů. V době, kdy se celé Česko takřka ze dne na den ponořilo do nejistoty a o zákonném moratoriu ještě nepadlo ve vládě ani slovo, začaly z vlastní iniciativy klientům postiženým pandemií odkládat splátky úvěrů. Celkem v loňském roce vyřídily čtyři sta tisíc žádostí o odklady, a to i přesto, že většina jejich zaměstnanců pracovala z domova.
V masivním měřítku také poskytovaly klientům státem zaručené úvěry z vládních programů Covid, určené na pokrytí potřeb provozního financování podniků. Celkem schválily úvěry v objemu přes 42 miliard.
Kromě toho vykonávaly banky svůj každodenní byznys. Za uplynulý rok poskytly nejvíc hypotečních úvěrů v historii. Objem nových hypotečních úvěrů dosáhl neuvěřitelných 217 miliard korun.
Dramaticky narostly vklady firem i domácností a od července uplynulého roku převyšují objem poskytnutých úvěrů, přičemž nůžky mezi vklady a úvěry se stále více otevírají.
Likvidita bank se tak za pandemický rok výrazně zvedla a banky mají přebytek likvidity v řádech stovek miliard korun. Což je v podstatě dobrá zpráva, neboť se to bude při oživení ekonomiky velmi hodit.
V neposlední řadě stojí za to zmínit, že se české banky definitivně vydaly cestou udržitelného rozvoje.
Tomuto tématu se věnují už řadu let a svoje úsilí v poslední době ještě vystupňovaly, a to až do podoby uzavření Memoranda České bankovní asociace pro udržitelné finance, které k tomuto dni podepsalo již třináct bank. Finanční domy se jím otevřeně přihlásily k posilování ekologického a společensky odpovědného podnikání v Česku.
Bankovní sektor přestál pandemický rok velmi dobře. Banky udělaly celou řadu změn ve prospěch klientů, a přestože jejich hospodářské výsledky byly v uplynulém roce silně negativně ovlivněny tvorbou opravných položek na pokrytí rizik, jsou kapitálově nadstandardně vybaveny a zůstávají silné s velkým prostorem pro financování celé ekonomiky včetně domácností. To budeme při rozjezdu ekonomiky po pandemii potřebovat.