Bolt chystá elektrické koloběžky pro Prahu

Vedle zelených elektrokol Bolt budou Prahu nově brázdit také sdílené koloběžky této platformy. Stejně jako kola bude možné si i je vypůjčit pouze na dedikovaných, tedy vyhrazených a předem pro konkrétní účel určených stáních, mimo která aplikace nedovolí jízdu ukončit. Stát tedy budou moci jen na vyhrazených místech.

„Uvedení našich elektro koloběžek jsme pečlivě vyjednali se samosprávou stejně, jako to děláme v jiných městech, nebo jak jsme před třičtvrtě rokem dojednali spuštění elektrokol Bolt. Na stejných, pevně daných stanovištích tak pouze budou, kromě elektrokol také koloběžky. Princip, na kterém je naše služba založena, minimalizuje to, že se naše koloběžky budou válet po chodnících, v parcích a podobně. Nanejvýš ve velmi nepravděpodobném případě, že někdo koloběžku poškodí a rozbitou nechá ležet, ji tam naši lidé v řádu hodin najdou a odklidí,” vysvětlil na prezentaci Martin Zajíc, manažer pro elektrická kola a koloběžky Bolt pro Českou republiku.

Koloběžky stejně jako elektrokola Bolt si lze vypůjčit přes aplikaci dostupnou na Google Play i App Store, jejímž prostřednictvím uživatel stroj odemkne naskenováním QR kódu na něm umístěném. Minuta jízdy na kole nebo koloběžce bude nově stát 2,50 Kč. Takže desetiminutová jízda, což je průměrná délka výpůjčky, vyjde na 25 Kč.

Platba za půjčení stroje je uživateli po ukončení jízdy automaticky stržena z karty uložené v aplikaci. Po jejím skončení je nutné stroj odstavit na k tomu určeném místě, jinak aplikace nedovolí jízdu ukončit a jezdci případně udělí pokutu. Parkovací stanoviště se zpravidla nacházejí u cyklostojanů nebo v lokalitách, kde je dostatek místa.

Jen letos platforma Bolt spustila koloběžky v Brně, Ostravě, Liberci, a během léta se rozšíří do několika dalších měst po celé republice. Jejím cílem je stát se ještě v roce 2021 největším poskytovatelem služeb mikromobility v Evropě, provozujícím 130 tisíc koloběžek ve více než sto městech.Vydáno: 8.červenec 2021, v Doprava.
Zdroj: TK Bolt, Karel Bránek