Bankovní rada ČNB
Spread the love

Bankovní rada ČNB na svém  jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,5 procentního bodu na 6,25 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 5,25 % a lombardní sazby na 7,25 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 9. února 2024.

ČNB sází na rychlý pokles inflace, sazby snížila o 50bb

Bankovní rada ČNB na měnově-politickém zasedání rozhodla o snížení sazeb, a to hned o 50bb. Základní úroková sazba tak poklesla na 6,25 %. Pro snížení hlasovalo 6 ze 7 členů, zbývající hlas byl pro ještě razantnější snížení o 75bb. Důvodem pro rychlejší snížení sazeb, než očekávala naše i tržní prognóza, je zejména vysoká míra jistoty v bankovní radě ohledně lednové inflace. Ta by podle guvernéra ČNB Aleše Michla měla zamířit ke 3 %.

Tisková konference po rozhodnutí se nesla spíše v holubičím tónu, což potvrzuje i vývoj koruny, která nejdříve po rozhodnutí oslabila nad hranici 25,10 EUR/CZK, následně v průběhu tiskové konference oslabila nad 25,20 EUR/CZK. Podle guvernéra Michla se inflace na výhledu již nachází v tolerančním pásmu (1-3 %), v průměru by v něm za celý rok 2024 měla skončit i jádrová inflace (podle ČNB 2,9 %). I přesto rizika bankovní rada hodnotí nadále jako spíše proinflační, což zabránilo rozhodnutí o ještě razantnějším snížení úrokových sazeb. Zajímavý byl i komentář guvernéra ke kurzu koruny, který sice bankovní rada sleduje, při rozhodování ale nehrál výraznější roli. V roce 2022 přitom na úrovních, kde se česká měna vůči euru nyní nachází, ČNB aktivně intervenovala ve prospěch koruny.

Z pohledu nové prognózy došlo k dalšímu zhoršení výhledu na ekonomický vývoj. V letošním roce by tak česká ekonomika podle ČNB měla růst jen o 0,6 %, proti původně odhadovaným 1,2 %. Inflaci očekává analytický útvar centrální banky podobnou jako v minulé prognóze, v letošním roce v průměru na 2,6 %. Zajímavý je odhad na výši sazeb, kde kromě nadále uváděného rychlého poklesu došlo i k výraznému snížení očekávaných sazeb na delším horizontu. Prognóza na PRIBOR 3M implikuje neutrální úrokovou sazbu poblíž 2,5 %. Právě terminální výše sazeb bude podle guvernéra téma, které bankovní rada bude podrobněji probírat na dalších zasedáních. Kurz koruny očekává ČNB silnější, v základním scénáři pod 24,70 EUR/CZK po celý letošní rok.

Základní sazba ČNB
Aktuální
Předchozí
RB
Trh
% p.a.
6,25
6,75
6,50
6,50
Zdroj: Raiffeisenbank, Bloomberg

Rozhodnutí ukazuje odhodlání bankovní rady snižovat sazby rychleji a očekáváme, že i na březnovém zasedání budou sazby klesat stejným, nebo rychlejším tempem. Naše prognóza je aktuálně pod revizí. Pokud lednová inflace skončí v těsné blízkosti 3 %, budou sazby patrně klesat rychlejším než standardním tempem i na dalších zasedáních v první polovině letošního roku.

Autor: Vratislav Zámiš, analytik

 

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *