Evropský průmysl ovlivnily vysoké spotřebitelské ceny a drahé energie
Spread the love

Vývoj průmyslové produkce v prosinci potvrdil, že loňský rok byl pro český průmysl více než špatný. Průmyslová výroba v posledním měsíci roku 2023 meziročně klesla o 0,7 %. Ze špatných výsledků velké části průmyslových odvětví se vymyká výroba automobilů s růstem o 11,8 %, což ostatně platilo pro větší část druhého pololetí.

S dlouhodobými problémy se naopak potýká především české strojírenství. Z dřívějšího premianta průmyslové výroby se stalo odvětvím, které ji spíše táhne dolů. I vinou problémů strojírenství skončil celý loňský rok pro český průmysl nelichotivě; průmyslová produkce byla v roce 2023 meziročně nižší o 0,4 %,“uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„Hlavním důvodem loňského negativního vývoje českého průmyslu byl pokles poptávky. Hodnota nových zakázek v roce 2023 meziročně klesla o 1,7 %. Nicméně závěr roku naznačoval možný zlom, který by mohl přinést oživení v letošním roce. Hodnota nových zakázek v prosinci 2023 meziročně vzrostla o 0,9 %. Již v listopadu 2023 nové zakázky meziročně vzrostly o 0,2 % a přerušily tak propad, který trval půl roku v řadě,“ upozorňuje Petr Kymlička.

„Možnou změnu trendu naznačuje i Index nákupních manažerů (PMI). Ten se sice po prosincovém poklesu snížil i v lednu na 43 body, nicméně jde o druhý nejpomalejší pokles od loňského března. Hranice 50 bodů PMI indikuje recesi sektoru. V tomto pásmu se nachází český průmysl již od června 2022. Jako hlavní důvod stagnace vidí firmy pokles nových zakázek, na druhou stranu ve výhledu na letošní rok začínají být manažeři průmyslových firem již optimističtější a věří, že letos dojde k oživení domácí i zahraniční poptávky. Vzhledem k problémům německé ekonomiky, jejíž růst v minulých letech táhl růst našeho hospodářství, musíme spoléhat zejména na domácí poptávku. Po poklesu českého HDP v roce 2023, kdy se Česká republika jako jediná země EU nevrátila na úroveň z doby před pandemií covid, je růst domácí poptávky pro ekonomiku zásadní,“ komentuje Petr Kymlička.

Petr Kymlička, partner analytické Moore Czech Republic

By admin

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *