Spread the love

Národní rozvojová banka (NRB) v rámci programu Záruka Elektromobilita letos zaručila 1 772 úvěrů, díky kterým si podnikatelé a firmy v České republice mohli nakoupit více než 1 800 osobních elektromobilů a 45 elektrických nákladních vozů.

V rámci programu NRB také vyplatila finanční příspěvky ve výši 65 milionů korun, které pokryly část nákladů na pořízení bezemisních vozidel a dobíjecích stanic.

Program Záruka Elektromobilita NRB spustila 18. března 2024. Na základě Výzvy, kterou vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, poskytuje NRB podnikatelům a firmám bez rozdílu velikosti záruky k úvěrům na nákup bezemisních vozidel a dobíjecích stanic. Program obsahuje také finanční příspěvek, který náklady na pořízení bezemisního vozidla nebo dobíjecí stanice podnikatelům sníží, a to až o 300 tisíc korun na vozidlo.

První příspěvky jsme vyplatili na konci května, další větší částku pak NRB podnikatelům a firmám rozdělila v polovině června. Vyplacení více než 65 milionů na finančních příspěvcích potvrzuje zájem o tento program a také otevřenost českých podnikatelů k čisté mobilitě,“ říká Michal Nebeský, člen představenstva NRB se zodpovědností za obchod.

Během tří měsíců přijala NRB v programu Záruka Elektromobilita celkem 2 361 žádostí o záruku a uzavřela 1 772 smluv. Podnikatelé a firmy požádali o zaručení úvěru na nákup 2 467 osobních elektromobilů, 50 nákladních vozů a 962 dobíjecích stanic. Na finančních příspěvcích bylo vyplaceno již 65 416 286 korun. Z celkového objemu alokovaných zdrojů je v současné době rezervováno zhruba 36 procent.

Dotační výzva na podporu elektromobility z Národního plánu obnovy výrazně zvýšila prodej elektrických aut v průběhu několika posledních měsíců a zájem o tuto výzvu předčil i naše očekávání,“ říká vrchní ředitel sekce fondů Evropské unie Marian Piecha z Ministerstva průmyslu a obchodu a dodává: „Proces podávání žádostí pomáhá urychlit jednoduchý systém bez zbytečné byrokracie a efektivní způsob financování, který jsme nastavili.

Stejný pohled na atraktivitu programu má také Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA). „Program Záruka Elektromobilita prokazatelně podpořil zájem podnikatelů o elektromobily. Věříme, že se ministerstvu průmyslu a obchodu podaří připravit i navazující programy, které pomohou dále ozelenit domácí vozový park. Snaha státu přistupovat k této oblasti koncepčně je příslibem, že se i v ČR podaří nastartovat dynamický rozvoj dopravy šetrné k životnímu prostředí,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA.

Předsedkyně ČLFA Jana Hanušová

Jak program funguje?

Získání elektromobilu začíná výběrem vozu (podporované jsou kategorie M1, N1 a N2 do 4,25 t) a pokračuje získáním úvěru u spolupracujícího partnera, tedy u leasingové společnosti nebo komerční banky uvedené na webu NRB. Pak je na řadě vyplnění a odeslání žádosti do NRB. Poté, co zkontrolujeme splnění podmínek a žádost je schválená, následuje podpis smlouvy o záruce a podnikatelé mohou zakoupit elektromobil. Jakmile vozidlo registrují a doloží, že jsou jeho vlastníkem, mohou prostřednictvím datové schránky požádat o vyplacení finančního příspěvku. Výše finančního příspěvku záleží na kategorii vozu.

Zdroj: NRB

By admin

Related Post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *